Bak Sen Şu “İzdiham.com”un Yaptığına..!

Bir iki gün önce  internette birdenbire bir haber yayıldı. Paul Auster’e Türkiye’deki tutukluluk halleri ile ilgili takındığı tavırdan ötürü Chuck Palahniuk’tan cevap geldiği şeklinde. Öncelikle İzdiham.com’un yayınladığı o haberi alıntılayayım:

“Chuck Palahniuk, “Türkiye’ye gitmem” diyen Auster’i eleştirdi.

Yeni kitabı Winter Journal için verdiği röportajda, cezaevindeki tutuklu gazetecileri gündeme getirerek ülkemize gelmeyeceğini açıklayan ünlü yazar Paul Auster,   başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından eleştirilmişti.

Bu eleştirilere “İsrail’de tutuklu gazeteci yok” diyerek cevap veren Paul Auster’e bu kez yanıt ünlü yazar Chuck Palahniuk’tan geldi. 1962 yılında Washington’da dünyaya gelen ve yazdığı eserlerle dünyanın tanıdığı bir yazara dönüşen Chuck Palahniuk özellikle Dövüş Kulübü adlı eseriyle ve aynı adlı sinema filmiyle ülkemizde de bütün edebiyatseverlerin gözdesi haline gelmişti.

 Chuck Palahniuk: Paul Auster Reklam Yapıyor

 Amerika’nın en prestijli edebiyat dergilerinden Colombia’ya verdiği röportajda Paul Auster’in Türkiye’yi diline dolamasını bir reklam ve medya çalışması olarak gördüğünü belirten Palahniuk, yazdığı eserleri sattırmak için her kitap öncesinde bu tür polemiklere girmesini ahmaklık olarak değerlendirdi. Paul Auster’in yazdığı eserlerden çok polemiklerle öne çıkmasını eleştiren Palahniuk, Türkiye’yi hedef almasını ise şöyle değerlendirdi:

Türkiye İslam ülkeleri arasında parlayan bir yıldız halini aldı. Bunda ülke başbakanının etkisi çok büyük. Recep Tayyip Erdoğan’ın popüleritesini kullanması bilinçsiz değil.   Lulu On The Brdige ( Lulu Köprüde) kitabını filme çekerken ettiği zararı bir şekilde çıkartması gerekiyordu. Edebi metinlerindeki başarısızlığı siyaset yoluyla çözmek istemesi en az eserlerindeki bayağılık kadar çirkin. 

 Palahniuk’un bu çıkışı Amerikan edebiyat çevrelerinde şaşkınlıkla karşılandı. Uzun süredir dost olan bu iki ünlü yazarın ithamlarını nereye kadar götüreceklerini bekleyip göreceğiz.

 İzdiham”

Haber bu şekilde. Son günlerde gündemi epeyce meşgul eden Auster üzerine çıkan bu haber tabi ki konunun devamı açısından herkesin hoşuna gitti. Çünkü malzeme çok sağlam. Auster gibi ünlü bir başka yazarın ona cevap vermesi ve Türkiye üzerinden atışmaları herhalde hepimizin ilgisini çekecekti. Çekti de… İzdiham.com haberi yayınlar yayınlamaz, aynı haber farklı haber sitelerinde de boy gösterdi. Öyle az tıklanan, köşede kalmış haber siteleri de değil bunlar. Bazıları Türkiye’nin çok satan gazetelerinin web siteleri. HaberTürk, ortamın ilk sazanlarından. Böylece habercilik mantığını da bir kez daha anlamış onların. Kopyala yapıştır geç karşıya keyfine bak. Zaten daha önce de bir manşetinden dolayı çok eleştiri alan HaberTürk, “sansasyonel habercilik” olayını iyi takip ediyor. Ancak derin araştırmaya gerek duymuyor. Eee sosyal medya böyle bir şey işte. Ardından Samanyolu Haber ve Star Gazetesi’nin sitelerinde de aynı haber görüldü. Bunlar benim fark ettiklerim. Başka haber siteleri de bu haberi son dakika manşeti olarak geçti. Yani haber güzel yayıldı anlayacağınız. Kimse de çıkıp “ulan ne alaka?” demedi. Sazan bir milletiz vesselam. Habercilik anlayışımız da böyle. Araştırmak, teyit ettirmek falan yok. Bir yerde çıkmışsa bu haber, vardır bir bilinen, biz de yayınlayalım. Güzel… Ardından yine İzdiham.com bir başka yazı yayınladı: “Gelelim Sadede” şeklinde idi yazının başlığı. Onu da aynen geçeyim buraya madem, hatırı kalmasın:

“Dün gece Paul Auster’e Palahniuk’un cevap verdiğini yazmıştık. 

Dün gece “Paul Austere Cevap Chuck Palahniuktan Geldi” adlı bir haber metni koyduk. Metin bugün (18 Şubat 2012) bütün büyük haber siteleri tarafından kullanıldı. Muhtemelen yarın birçok gazete pazar eklerinde ya da ana sayfalarında haberi aynen verecekler. 

Bu haber siteleri içinde kimler yoktu ki? Habertürk mü dersiniz, Sabah Gazetesi mi dersiniz, ensonhaber.com mu dersiniz… Birçok anlı şanlı haber sitesi haberi manşetten verdiler.

Aslında amacımız şu idi: Bütün bu koca koca haber siteleri, gazeteler ve televizyonlar milyonlarca lira para dönen yerler. Her bir gazete, haber sitesi veya televizyonda onlarca, yüzlerce kişi çalışıyor. Belki de daha fazlası. Ama gelin görün ki bu hazır olanı alıp anında kullanma histerisi, bu esrarengiz şehvet karşısında toplum olarak hiçbirimiz karşı duramıyoruz.

Al-kullan-at mantığının iyice yerleştiği toplumda çok basit birkaç metinle gündemde çok kolay yer bulabiliyorsunuz. Çünkü değere bir kıymet verilmiyor ve sadece sansasyon bu ülkede maalesef haber oluyor.

İzdiham beş yıldır yayın yapıyor. Çok zor şartlarda yayın yapıyor üstelik. Beş yıl içinde çok değerli haberlere imza attık, çok kıymetli röportajlar gerçekleştirdik, insanın tüylerinin diken diken eden metinler ve şiirler yayınladık. Ama ne hikmetse bu koca koca yerler sadece iki kez gördüler İzdiham’ı.

Birincisi Bokowski, Erbakan’a Akrostiş Şiir Yazdı haberiydi. Ki bu haber maalesef çok tanınmış bir köşe yazarı tarafından aynen alıntılandı ve köşesine konu oldu. Sonra birçok büyük gazete, haber sitesi ve televizyon İzdiham’dan bahsetti. Çünkü ortada garip ve anlaşılmaz bir mantıkla sıralanan şaşırtıcı hadise vardı. Dedik ya “sansasyon en iyi mahlukattır.”

İkincisi ise Paul Auster’e Cevap Palahniuk’tan Geldi haberiydi. Bakın haberi okuduğunuzda anahtar kelimeler var. Colombia diye bir edebiyat dergisinden bahsettik. Paul Auster dedik, Palahniuk dedik.

Başbakanın bile dahil olduğu böyle hassas bir konuda bakın bir haberci şunları yapmalıydı: 

1. Palahniuk’un kitaplarını neşreden Ayrıntı Yayınları’ndan detaylı bilgi alınabilirdi.

2. Paul Auster’in kitaplarını neşrede Can Yayınları’ndan böyle bir derginin (Colombia)  veya verilen cevabın olup olmadığı öğrenilebilirdi.

3. Colombia diye bir edebiyat dergisinin varlığı teyit edilebilirdi.

4. En kolayı ise  bize ulaşmalarıydı. Bize ulaşsalardı inanın doğrusunu söylerdik. Ama maalesef Türkiye’de gazetecilik maalesef bu şekilde ağrısız, sızısız ve sancısız ilerliyor.

Olmadı… Neyse herkese geçmiş olsun. Şimdi yarınki gazetelere bakacağız. Yarınki gazetelerde haberi aynıyla alıp yayınlayan editörlere…

 İzdiham”

Yazıda da, İzdiham ekibinin anlattığı üzere, haberin “çakma” bir haber olduğu anlatılıyor. Aslında böyle bir şeyin olmadığı, İzdiham’ın bir avcılık yaptığı ve derede yüzen pek çok sazanın da oltaya atladığı anlatılıyor. Haklılar. Çünkü bizde işler biraz da “böyle” yürüyor. Bakın adamlar madde madde anlatmış neler yapılabileceğini. Ancak o “büyük” haber merkezlerinden hiçbiri bu maddelerden en az birini bile yerine getirmemiş. Öyle olsa, hani zahmet edip ne bileyim en basiti, Ayrıntı’yı ya da Can’ı arasalar, böyle bir durum olmadığını öğrenecekler. Akşam 7’den sabah 7’ye kadar bedava bir de telefonlar bak. Hayır yani telefon faturası fazla gelmesin diye böyle bir külfetin altına girmemiş de olamazlar. Mantıki bir açıklaması yok gibi görünüyor bunun. Adama sormazlar mı, “hocam neyin habercisisiniz siz?” diye. Ama yok. İzdiham’ın da dediği gibi, “Sansasyon en iyi mahlukattır.” Bu haber de sansasyonel bir haber, problem yok o zaman. Neden? Çünkü bu haber, medyanın seveceği türden bir haber. Türkiye’den bahsediliyor ve atışanlar Türk değil. Gündem maddesi edebiyat olsa gene bu kadar konuşulmaz. Gündem maddesi yazarların, gazetecilerin tutukluluk halleri. Eee o da güzel. İsrail ile kıyaslama falan da yapılıyor. Kaymaklı ekmek kadayıfı. Yeme de yanında yat böyle haberin. E bizim haberci abilerimiz de öyle yapmışlar. Hatta hem yatmışlar hem yemişler. İzdiham.com da bu kadar adamı rezil etmiş. Helal olsun sana İzdiham.com, helal olsun! Bu fikri, bu tavrı ayakta alkışlamak lazım. Belki adam olurlar da bir dahaki sefere yayınlamadan önce araştırırlar haberlerini. “Araştırırlar” mı dedim..? Pardon!

Birinci haberin linki: http://www.izdiham.com/index.php/paul-austere-cevap-chuck-palahniuktan-geldi

İkinci haberin linki: http://www.izdiham.com/index.php/gelelim-sadede


Sen de söyle. Korkma. Ne düşündün?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: