Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık

Büyübozumu  Yaratıcı Yazarlık

Bir öyküsünde “Yazının içinden çıkılmaz bir labirent” olduğunu söyleyen Murat Gülsoy, bu konuda pek de haksız sayılmaz aslında. Yazı, ucu bucağı görünmeyen bir denizde yüzmek gibi bir şey. Yazının en zor yanı belki de sıfırdan yaratılan. Yani roman, öykü, hatta şiir… (Şiiri biraz daha farklı bir yere koyabiliriz belki.) İyi bir roman ya da öykü nasıl olmalıdır? SInırları nelerdir? Hatta bir sınırı ya da toslayıp duracağı bir duvar var mıdır? İşte Murat Gülsoy bu ve benzeri soruların cevaplarını “Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık” adlı kitabında veriyor.

Kendisi benim çok beğendiğim bir yazar. Roman ve öykülerinde kurduğu dünyalar, bu alandaki başka yazarlara da ışık tutabilecek önemli hikayeler. Çağdaş edebiyatımızın en üretken isimlerinden birisi olan Murat Gülsoy, sadece roman ve öykü yazmakla da kalmıyor görüldüğü üzere. “Yazı üzerine yazmayı” da seven Gülsoy, bunun en güzel örneğini de bu kitapta veriyor. Kurmaca bir hikaye nasıl yazılır, içinde neler olmalı ya da neler olmamalı gibi konulara değinirken, aslında bütün bunların katı kurallar olmadığını da sık sık vurguluyor. Önünüzde size ışık tutabilecek metinler olsun ancak gerektiğinde onları ihlal etmekten de geri durmayın diyor genel olarak. Karakterlerden zaman kavramına, bakış açısından anlatım tekniğine kadar pek çok noktada “yeni” yazarlara ışık tutuyor. Ağır bir dilden ziyade sanki bir dost sohbetinde konuşuyormuşçasına yazdığı kitabı, bu anlamda da okuru zorlamayan ve söylemek istediğini dolambaçlı yollara sapmadan söyleyen bir eser.

Murat Gülsoy

Kitabın en önemli ayrıntılarından birisi de dipnotlarda geçen kaynaklar. Bu kitabı okurken pek çok başka kitabı da tanımış, not defterinizin “okunacaklar” ya da “edinilmesi gerekenler” listesine yazacağınıza eminim. Böylece kurmaca bir metnin nasıl oluşacağına dair de farklı kaynaklardan beslenebilirsiniz.

“Ben roman ya da öykü yazarı olacağım” diyen bir yazar adayının mutlaka okuması gereken, kurmaca dünyanın nasıl oluşabileceğini yumuşak ama yoğun bir dille anlatan bu kitap, Murat Gülsoy’un da roman ya da öykü yazımına nasıl baktığını görebilmeniz açısından önemli. Yaratıcı yazarlık üzerine bir şeyler okumayı aklına koymuş okurların bir “başlangıç” kitabı olarak bunu okumasını tavsiye ederim kısacası. Yeni bir dünyanın, önce yazarına ait olan ardından da okura sunulan yeni bir bahçenin kapılarını açabilmek için…

 

Reklamlar

Sen de söyle. Korkma. Ne düşündün?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: