Mavi Yeşil’in 79. Sayısı Çıktı..! 13. Yaş Günü Gerçekleşti..!

Mavi Yeşil 79

79. sayı ile yeni bir yıla da merhaba demiş olduk böylece. Umut etmeye devam ediyoruz yani. 13 yılı geride bırakmış ve 14. yılına girmiş olan kaç dergi vardır şu anda edebiyat aleminde, bir bakmak gerek. Köklü dergiler bir yana, aldığı reklamlarla ekonomik sıkıntı çekmeyen dergiler diğer yana dursun, bu işi bir gönül işi olarak görüp, en ufak bir çıkar beklemeden bu işe giren dergilerin yeri bambaşkadır dergicilik dünyasında. Çok anlatılır, Cemal Süreya Papirüs’ü çıkarmak için para bulamamış, bir vesile ile odalarındaki halıyı satarak para elde etmiş ve derginin ilk sayısını bu şekilde çıkarmıştır. Dışarıdan bakanlar bu işte çok büyük paralar döndüğünü düşünebilir belki ama dergicilikle uğraşan insanlar oradan gelen parayla ne bir ev alabilmiştir bugüne kadar ne de bir araba… Gelirleri giderlerini ancak karşılar genelde.

Mutfağı ise geniştir derginin. Dergiyi eline alıp da burun kıvıran insanlar, o derginin mutfağında neler döndüğünü bilmez çoğu zaman. Nasıl pişer, neler konulursa eksik gelir neler konulursa fazla kaçar, tadı tuzu yerinde olsun diye neler yapılır, kimse bilmez. En azından dergilere bir “okur” olarak bakanlar bunu bilmezler. Ama işin arka tarafında, çoğu zaman kimsenin tanımadığı bilmediği isimsiz kahramanları vardır dergilerin.

Edebiyat (hatta genel olarak, sanat) bir rahatsızlıktan doğar. Keyfi yerinde, rahat adam edebiyatla mesafeli bir ilişki içindedir. Büyük dünya yapıtlarına bakın, romanlara, filmlere, tiyatro metinlerine, resimlere, müziklere… Hep bir rahatsızlıktan doğmuşlardır. Huzursuzluktan… Yaşanılan dünyaya bir çizgi atmak, bir ses duyurmak için girişilir bütün bunlara. İşte Mavi Yeşil de bu dünyanın bir parçasıdır ve sesini duyurmak için 2000 yılının Ocak ayından beri avazını salmaktadır gök kubbeye. Duyanlara selam olsun…

Mavi Yeşil böylece 13. yılını da doldurdu. Mavi Yeşil’in doğduğu yıl hayata gözlerini açmış olan bebekler, şimdi ortaokulların son sınıfında, liseye hazırlanmaktadırlar. İşte Mavi Yeşil’in ne kadar olduğunun somut halini görmek isteyenler, o gençlere bakabilirler. Mavi Yeşil, o kadar büyümüştür işte. Bizim için hem bir çocuk, hem de bir okul olmuştur Mavi Yeşil. Zamanında dergide yazanlar (mesela ben) sonradan ulusal dergilerde de yazmaya başlamış, bazılarının kitapları basılmış ve sesleri daha gür çıkmaya başlamıştır. Mavi Yeşil Akademisi, öğrenci yetiştirmeye devam edecektir muhakkak. Bazıları -her zaman söylüyorum- ısrarla görmese de bu çaba nihayete ermeyecektir.

mavi yeşil 13. yaş gününden

5 Ocak 2013 günü Rize İsmail Kahraman Kültür Merkezi’nde artık geleneksel hale gelmiş olan yaş günümüzü de gerçekleştirdik. Bir dergi için ciddi bir kalabalık oluştu orada. Yeni insanları tanıdık, onlar da bizleri tanıdılar. AKP Rize milletvekili Hasan Karal (siyasi propaganda yapmadan) çok samimi bir şekilde dergicilikten, daha önce çıkarmış olduğu bir dergiden bahsetti ve bu yolun zor bir yol olduğunu vurguladı. Hasan Öztürk, Sezgin Taş başta olmak üzere dergimizin pek çok yazarı ve okuru oradaydı. Bu yıl içinde yazısı yayımlananlar telif ücreti olarak görülen sembolik hediyelerine, kitaplarına kavuştular. Umarım bütün bu çabalarımız sonuçsuz kalmaz ve daha da fazla insan tanır bizi zamanla. Facebook ve twitter üzerinden bizlere pek çok dostumuz ulaştı şimdiye kadar ve ulaşmaya da devam ediyor. Çok uzaklardan bizlere ulaşan dostlarımıza da teşekkür ederiz. İyi ki varlar.

Ve 79. sayı… Bu yıl yine güzel yazılarla başladı. Sabahattin Eyuboğlu’na çok küçük bir saygı duruşu gerçekleştirdik. Lafı daha fazla uzatmayayım ve dergimizin içeriğini aktarıp yazıya son vereyim. Bizimle birlikte bu yolda yürüyen bütün dostlarımıza selam olsun…

79. sayının içindekiler
Divan Şiiri Tartışmaları Arasında Bir Cumhuriyet Promethesi / Hasan Öztürk… 2
Bir Fikir Adamı Olarak Sabahattin Eyuboğlu / İlker Aslan… 8
Köy Enstitüleri Penceresinden Sabahattin Eyuboğlu / Mehmet Nur Karakeçi… 11
Yürüyen Adam / Yiğit Tornacı… 15
Kadın Erkeğin Düşüdür / Hakan Bilge… 16
İslami Romanlar Üzerine Bir Değerlendirme / Erol Uzun… 19
Mutsuzluk Diasporası / Nurkal Kumsuz… 22
Nazan Bekiroğlu’nun Nar Ağacı’nda Postmodern Kurgu / Elif Balcı Kaştaş… 24
Toni Morrison: En Mavi Göz / Ayşegül Özalp… 27
Kırık Pencere / Filiz Beyaz… 29
İskender / Serdar Çakıcıoğlu… 29
Babaannem / Funda Özsoy Erdoğan… 30
Günebakan / Sevda… 31

Reklamlar

Sen de söyle. Korkma. Ne düşündün?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: