Ardahan ile İstanbul Arasındaki Farklar

Memleketimizin dört köşesi cennet. Gezmek görmek lazım. Aylar önce bir abi ile tanıştım İzmir’den gelen, bana, “Buralar (Ardahan yani) çok güzel yerler.” demişti. Ben de ona, “Gezmek için öyle…” dedim. Neden dedim? Çünkü Ardahan’ın İstanbul’dan farkları var. Birkaç tanesini yazacağım. Siz de gelin, görün, yaşayın diye…

 
ardahan

1) İstanbul 1453 yılında fethedilmiştir ve uzun yıllar kültür, sanat, ekonomi ve siyasetin başkentliğini yapmıştır. Ardahan 1992 yılında bağımsızlığını kazanarak Kars’tan ayrılmış ve kafasına göre takılmaya başlamıştır.

2) İstanbul’da Boğaz manzarasına karşı balık yersiniz. Ardahan’da Kura Nehri manzarasına karşı kaz yersiniz. İlginçtir, aşağı yukarı aynı parayı ödersiniz, çünkü kaz çok pahalı bir yiyecek.

3) Boğaz demişken, İstanbul’da Boğaz trafiği diye lanet bir şey vardır ve ömürden ömür alır. Gelin görün ki Ardahan’da Boğaz trafiği diye bir problem yoktur çünkü zaten Boğaz yoktur. Kafanız rahattır.

istanbul

4) İstanbul’da yer yıl rutine bağlamış olan doğal gaz zammını bekler, ay sonunda ödeyeceğiniz yüklü miktardaki faturalara söversiniz. Ardahan ise doğal gaz zamlarından (şimdilik) etkilenmez. Çünkü Ardahan’da doğal gaz şebekesi yoktur.

5) İstanbul’un havası yer yer pistir ve bu her mevsim aynıdır. Otomobil gazları bunun en önemli sebeplerinden biridir. Ardahan’ın havasının pisliği ise mevsimlere göre değişir. Kışın yakacakların bacalardan efil efil havaya salınışı neticesinde ortalık leş gibi kokar ancak yazın havası mistir.

6) İstanbul’da 3 büyükler diye bir şey vardır. Ardahan’da ise tek büyük Ardahanspor’dur, Halk, tek yürektir.

7) İstanbul’da zaman hızlı akar. Ardahan’da (diğer pek çok taşra kenti gibi) zaman ağır aksak ilerler.

8) İstanbul yedi tepedir. Ardahan ise yaklaşık 1800 metrelik rakımıyla İstanbul’un bütün tepelerine uçan tekme atabilecek kapasitededir.

9) İstanbul batıya açılan kapıdır. Ardahan ise doğuya karşı açık seçik bir görüntü sergiler.

10) İstanbul yaşamak için ideal bir kent değildir. Ardahan da yaşamak için ideal bir kent değildir. (Bir de benzerlik olsun dedim.)

 

Reklamlar

Sen de söyle. Korkma. Ne düşündün?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: